Jak konturować twarz? Poradnik krok po kroku
Konturowanie twarzy to wciąż jeden z najgorętszych trendów makijażowych. Odpowiednio nałożone kosmetyki mogą uwydatnić wszelkie atuty, a przy tym także zamaskować niedoskonałości.
Sztuką w tej sytuacji jest prawidłowe nałożenie odpowiednich produktów we właściwym obszarze. Pamiętaj, że sposób przeprowadzenia konturowania musi być dostosowany do kształtu twarzy oraz efektów, jakie chcesz osiągnąć.
Zapoznaj się z naszym krótkim poradnikiem, dzięki któremu lepiej zrozumiesz tę popularną sztukę makijażu!
Na czym polega konturowanie?
Na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie efekty można osiągnąć dzięki konturowaniu twarzy i na czym tak naprawdę polega ta metoda wykonywania makijażu. Optyczne wymodelowanie rysów możesz osiągnąć dzięki przyciemnianiu i rozjaśnianiu wybranych obszarów twarzy. To sprawdzony sposób, aby zaakcentować kości policzkowe, poprawić ogólny owal twarzy, optycznie skrócić czoło lub zwęzić nos.
Modelowanie kształtu twarzy można wykonać przy pomocy trzech podstawowych kosmetyków: bronzera, rozświetlacza oraz różu. Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z konturowaniem, warto sięgnąć po gotową paletę z kosmetykami w pudrze, które dość łatwo się nakłada.
Jak przygotować twarz do konturowania?
Zanim przystąpisz do modelowania twarzy za pomocą przyciemniających i rozjaśniających kosmetyków, musisz przygotować swoją cerę. Na początku należy dokładnie ją oczyścić z resztek kremów i innych preparatów. Następnie trzeba nałożyć krem nawilżający lub odpowiednią bazę pod makijaż. Dzięki temu po nałożeniu kolejnych warstw kosmetyków uda Ci się uniknąć nieprzyjemnego uczucia wysuszenia skóry.
Perfekcyjne konturowanie twarzy zaczyna się od nałożenia na nią podkładu lub kremu BB - najlepiej punktowo, na brodę, policzki, czoło i nos. Następnie należy także zastosować swój ulubiony korektor pod oczy - możesz zdecydować się na wariant rozjaśniający i nałożyć na skórę jego niewielką ilość. Przydatny okaże się także fixer - nakłada się go z odległości 30-40 cm od twarzy i już jego cienka warstwa skutecznie złączy się z podkładem.
Konturowanie twarzy krok po kroku - od czego zacząć?
Pierwszym etapem konturowania jest zastosowanie bronzera, najlepiej o właściwościach matujących. Musi on być dopasowany do naturalnej karnacji, aby gwarantował efekt przyciemnienia o kilka tonów. Najczęściej stosuje się go pod kośćmi policzkowymi, na skrzydełkach nosa oraz na bocznych obszarach czoła.
Technika konturowania twarzy - jak używać rozświetlacza?
Drugim krokiem w konturowaniu twarzy jest nałożenie rozświetlacza. Należy go zaaplikować na obszary, które chcemy uwydatnić. Przede wszystkim nakłada się go na kości policzkowe, dzięki czemu cała twarz wydaje się optycznie smuklejsza. Stosuje się go również na podbródek oraz łuk brwiowy. Wymienione części twarzy w naturalny sposób odbijają światło, a kosmetyk rozjaśniający potęguje ten efekt. Rozświetlacz nakładamy za pomocą puchatego pędzla, uważając, aby nie przesadzić z jego ilością.
Róż na policzki - jak stosować?
Ostatnim etapem konturowania może być zastosowanie różu, chociaż ten kosmetyk nie jest niezbędny, by optycznie nadać twarzy pożądany kształt. Z jego pomocą masz szansę stworzyć efekt naturalnych rumieńców. Musisz jednak pamiętać o nałożeniu różu we właściwych obszarach. Zaleca się jego aplikację bezpośrednio na policzki, a konkretniej - na ich najbardziej wystające miejsca, co dodatkowo pomoże w optycznym wyszczupleniu twarzy. Warto też zastosować transparentny puder, aby zblendować granice po nałożeniu różu.
Konturowanie dostosowane do kształtu twarzy
Dzięki konturowaniu twarzy możesz optycznie ją wysmuklić - musisz jednak pamiętać, aby dostosować tę technikę makijażu do naturalnego kształtu twarzy. Jak zatem to zrobić? Sztuka polega na zastosowaniu bronzera i wyświetlacza na odpowiednich obszarach. Poznaj wskazówki dotyczące konturowania wybranych kształtów twarzy:
kwadratowy kształt twarzy - przy tym kształcie twarzy konturowanie powinno polegać na zaciemnieniu kości jarzmowej, bocznego obszaru szczęki oraz bocznych linii włosów, przy jednoczesnym rozjaśnieniu brody, kości policzkowych, środka czoła oraz długości nosa.
owalny kształt twarzy - w tym przypadku konturowanie wystarczy ograniczyć się do nałożenia bronzera w okolicach kości jarzmowej oraz po bokach nosa. Rozświetlacz natomiast należy rozsmarować w tych samych obszarach, jak w przypadku twarzy kwadratowej.
okrągły kształt twarzy - przy okrągłym kształcie warto użyć bronzera po obu bokach twarzy, łącznie z bocznymi obszarami szczęki oraz czoła.
Metody konturowania twarzy - jaką wybrać?
Dla osób bez doświadczenia w modelowaniu twarzy za pomocą makijażu, najlepszą metodą będzie tak zwane konturowanie na sucho. Polega ono na stosowaniu kosmetyków prasowanych oraz w pudrze. Jest bardzo proste w wykonaniu, nawet dla osób początkujących. Za trudniejszą metodę uznaje się konturowanie kształtu twarzy na mokro. W tym przypadku należy sięgnąć po kosmetyki w sztyfcie lub w formie musu, a także preparaty w kremie. Ta metoda jest bardziej czasochłonna, ale za to można liczyć na uzyskanie bardziej naturalnego efektu.
Akcesoria kosmetyczne do konturowania - jakie wybrać?
Odpowiednie wykonanie konturowania swojej twarzy jest uzależnione nie tylko od wyboru właściwych kosmetyków, ale także akcesoriów kosmetycznych. Warto zaopatrzyć się w pędzel do bronzera o charakterystycznym, ściętym włosiu, który świetnie sprawdzi się w obszarze kości policzkowych i linii włosów.
Z powodzeniem można go wykorzystywać również do nakładania rozświetlacza czy różu na policzki. W przypadku konieczności precyzyjnego aplikowania kosmetyków, lepiej wybrać pędzel o cienkim włosiu. Alternatywą może być gąbeczka do nakładania makijażu, szczególnie przydatna w przypadku konturowania na mokro.
Wybierz odpowiednie kosmetyki do konturowania twarzy
Zastanów się, która metoda konturowania twarzy najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku i wybierz dla siebie odpowiednie kosmetyki. Nie zapomnij o zaopatrzeniu się w niezbędne akcesoria, dzięki którym dokładnie rozsmarujesz warstwę przyciemniającą i rozjaśniającą. Sięgnij po pędzelki lub gąbeczki do makijażu, aby maksymalnie ułatwić sobie nakładanie kolejnych preparatów.